HOCKEYORA
NHL

Vegas Golden Knights – New Jersey Devils: ennuste

56 %voittotodennäköisyys jatkoaika mukaan lukien44 %

Vihjeemme

56 %VEG

Voittaja: Vegas Golden Knights

sis. jatkoajan · reilu kerroin 1.79 · ennuste 3–2

Mallimme mukaan Vegas Golden Knights on kotijäällä suosikki, kun vastassa on New Jersey Devils: voittotodennäköisyys 56 % jatkoaika ja voittomaalikilpailu mukaan lukien. Ennustettu lopputulos on 3–2.

60 minuutin jälkeen

VEG
46 %
Tasan → JA
20 %
NEW
34 %

Ottelun kulku

VEG 3.3 · NEW 2.9 odotetut maalit 60 minuutissa

Mallimme odotetut maalit kummallekin joukkueelle varsinaisella peliajalla, jaettuna eriin kummankin joukkueen kymmenen viimeisimmän ottelun mukaan (tehdyt ja päästetyt maalit erää kohden).

Markkinat

VihjeVoittotodennäköisyysReilu kerroin
  • Voittaja (sis. jatkoajan)Vegas Golden Knights56 %1.79
  • Varsinaisen peliajan tulos (60 min)Vegas Golden Knights46 %2.19
  • TasoitusNew Jersey Devils +1.569 %1.44
  • MaalimääräAlle 6.552 %1.94
  • Molemmat joukkueet tekevät maalinKyllä91 %1.09

Todennäköisyydet tulevat tämän kauden tuloksiin sovitetusta luokitusmallista; kun vedonvälittäjät hinnoittelevat ottelun, ne yhdistetään markkinoiden konsensukseen.

Ketjut ja puolustajaparit

Ketjut edellisestä ottelusta · voivat muuttua

Vegas Golden Knights

Edellinen ottelu: 22.10.

1. ketju

14:02 yhdessä 5 vs 5

#PelaajaPeliaikaMSP
49Ivan Barbashev VL18:52178
9Jack Eichel KH16:4651419
61Mark Stone OL16:468614

41 pistettä tällä kaudella

Maalivahdit: Carter Hart #79 (Todennäköinen) · Adin Hill #33 (Varalla)

New Jersey Devils

Edellinen ottelu: 22.10.

1. ketju

11:15 yhdessä 5 vs 5

#PelaajaPeliaikaMSP
28Timo Meier VL16:40134
13Nico Hischier KH16:31527
77Luke Evangelista OL17:16325

16 pistettä tällä kaudella

Maalivahdit: Jake Allen #34 (Todennäköinen) · Nico Daws #50 (Varalla)

Pyyhkäise kaukaloa vaihtaaksesi kenttää

Näin ketjut on luettu

NHL:n vaihtotilastoista ne kolme hyökkääjää ja kaksi puolustajaa, jotka pelasivat eniten yhdessä viisi viittä vastaan, järjestettynä peliajan mukaan. Valmentajat vaihtavat ketjuja usein, joten pidä niitä suuntaa-antavina kiekon pudotukseen asti. Yli- ja alivoimakentät: ne viisi (ylivoimalla) tai neljä (alivoimalla) kenttäpelaajaa, jotka olivat siinä tilanteessa pisimpään yhdessä jäällä. Peliaika: siinä ottelussa. M, S, P: maalit, syötöt ja pisteet tällä kaudella.

Kuvien tekijät (35)

Maalivahtien kaksintaistelu

Arvio

Arvio viimeisten aloitusten perusteella · varmistuu kiekon pudotessa

Carter Hart VEG

88,8 % torjuntaprosentti

2,87 GAA · 4–3–0 · 7 aloitusta

Jake Allen NEW

88,3 % torjuntaprosentti

3,15 GAA · 4–2–0 · 6 aloitusta

Joukkueet eivät kerro maalivahtiaan ennen ottelua. Oletamme ykkösvahdin, paitsi jos joukkue pelasi edellisenä iltana – silloin vuoron saa yleensä varamies. Viime kaudella arvio osui noin kaksi kertaa kolmesta. Voittotodennäköisyytemme eivät riipu siitä.

Kuvien tekijät (2)

Kuka tekee maalin

Maali ottelussa, jatkoaika mukaan lukien
PelaajaTodennäköisyysReilu kerroin
  • Mark StoneVEG · 8 maalia 12 ottelussa35 %2,89
  • Arseny GritsyukNEW · 5 maalia 7 ottelussa29 %3,44
  • Nico HischierNEW · 5 maalia 7 ottelussa28 %3,62
  • Brett HowdenVEG · 5 maalia 11 ottelussa27 %3,67
  • Jack EichelVEG · 5 maalia 12 ottelussa25 %4,06
  • Trevor ConnellyVEG · 4 maalia 12 ottelussa21 %4,82
  • Tomáš HertlVEG · 4 maalia 11 ottelussa20 %4,89
  • Jesper BoqvistNEW · 3 maalia 8 ottelussa18 %5,42
  • Jack HughesNEW · 3 maalia 10 ottelussa18 %5,53
  • Luke EvangelistaNEW · 3 maalia 10 ottelussa18 %5,66

Todennäköisyys sille, että pelaaja tekee vähintään yhden maalin jatkoaika mukaan lukien: hänen osuutensa joukkueensa maaleista tällä kaudella (tuoreet ottelut painavat enemmän) kertaa maalit, joita odotamme hänen joukkueeltaan. Testattu kahdella NHL-kaudella. Kokoonpanoja ei ole saatavilla: sivussa oleva pelaaja pysyy listalla ja lasketaan hudiksi.

Kuvien tekijät (8)

Kuka voittaa: Vegas Golden Knights – New Jersey Devils?

Mallimme mukaan Vegas Golden Knights on kotijäällä suosikki, kun vastassa on New Jersey Devils: voittotodennäköisyys 56 % jatkoaika ja voittomaalikilpailu mukaan lukien. Ennustettu lopputulos on 3–2.

Vegas Golden Knights on voittanut 3 viimeisestä 5 ottelustaan; tuona aikana se on tehnyt 4,2 ja päästänyt 3,6 maalia ottelua kohden. New Jersey Devils on voittanut 4 viimeisestä 5 ottelustaan; tuona aikana se on tehnyt 4,4 ja päästänyt 2,6 maalia ottelua kohden.

Sarjatilanne: Vegas Golden Knights sijalla 2 (Western Conference), New Jersey Devils sijalla 7 (Eastern Conference).

Vastustajien tasoon suhteutettuna luokitukset ovat: Vegas Golden Knights +0,15 ja New Jersey Devils +0,02 maalia ottelua kohden keskivertojoukkueeseen verrattuna. Ero on 0,13 maalia, ja edellä on Vegas Golden Knights. Kotijään etu on tässä sarjassa noin 0,25 maalia ottelua kohden.

Varsinaisella peliajalla mallin mukaan Vegas Golden Knights voittaa 60 minuutissa todennäköisyydellä 46 %, ja tasapelin todennäköisyys kolmen erän jälkeen on 20 %. Tasapelin jälkeen pelataan jatkoaika ja tarvittaessa voittomaalikilpailu.

Omat linjamme tähän otteluun: tasoitus Vegas Golden Knights −1,5 (31 %) ja maalimäärä 6,5, alle 52 % (ennuste 6,4 maalia).

Voittaja: Vegas Golden Knights, jatkoaika ja voittomaalikilpailu mukaan lukien (56 %). Ennustettu tulos: 3–2. Ottelu on lähellä kolikonheittoa, joten suhtaudu vihjeeseen varoen.

Joukkueiden kärkipelaajat

Vegas Golden KnightsTämä kausiNew Jersey Devils

Kauden tilastot tässä sarjassa tähänastisista pöytäkirjoista (10 ottelua per joukkue); vain nykyiset pelaajat.

Kuvien tekijät (5)

Viimeaikainen vire

V voitto · JH tappio jatkoajalla tai voittomaalikilpailussa · H tappio varsinaisella peliajalla

Keskinäiset ottelut

Ei viimeaikaisia keskinäisiä otteluita.

Tulossa myös

Muut saman päivän ottelut