HOCKEYORA

NHL · 2026-27

38 suomalaista NHL:ssä

NHL:ssä pelaa tällä kaudella 38 suomalaista 21 joukkueessa: 31 kenttäpelaajaa ja 7 maalivahtia. Suomalaisten pistepörssiä johtaa Sebastian Aho, 18 pistettä. Alla ovat suomalaisten seuraavan NHL-yön ottelut, viime yön tulokset ja jokaisen pelaajan kauden luvut.

Suomalaisiksi luetaan NHL:n tietojen mukaan Suomessa syntyneet pelaajat. Luvut ovat runkosarjasta ja päivittyvät jokaisen ottelun jälkeen.

Seuraavan NHL-yön ottelut

torstai 29. lokakuuta

Viime yön tulokset

Kenttäpelaajat

PelaajaOMSP
Sebastian AhoCarolina Hurricanes · KH1381018
Artturi LehkonenColorado Avalanche · VL1010515
Mikko RantanenDallas Stars · OL106713
Roope HintzDallas Stars · KH105510
Kaapo KakkoSeattle Kraken · OL112810
Mikael GranlundAnaheim Ducks · KH9268
Miro HeiskanenDallas Stars · P10347
Kasperi KapanenEdmonton Oilers · OL10426
Jesperi KotkaniemiCarolina Hurricanes · KH10336
Teuvo TeräväinenChicago Blackhawks · KH7246
Matias MaccelliNew York Islanders · VL8246
Ville KoivunenPittsburgh Penguins · OL9235
Eeli TolvanenNew York Rangers · OL12314
Niko MikkolaFlorida Panthers · P11224
Erik HaulaLos Angeles Kings · VL8134
Arttu HyryDallas Stars · OL10303
Olli MäättäMinnesota Wild · P7123
Joel ArmiaLos Angeles Kings · OL8123
Konsta HeleniusBuffalo Sabres · KH9123
Anton LundellFlorida Panthers · KH11123
Eetu LuostarinenFlorida Panthers · KH11202
Juuso ValimakiCarolina Hurricanes · P2112
Joel KivirantaDallas Stars · VL6112
Nikolas MatinpaloOttawa Senators · P9022
Rasmus RistolainenPhiladelphia Flyers · P3101
Ville OttavainenSeattle Kraken · P8101
Ville HeinolaVegas Golden Knights · P1011
Aleksanteri KaskimakiSt. Louis Blues · KH2011
Brad LambertWinnipeg Jets · KH9011
Aleksander BarkovFlorida Panthers · KH2000
Esa LindellDallas Stars · P8000

Maalivahdit

PelaajaOTorjunta-%PKA
Juuse SarosNashville Predators · MV90,9062,81
Ukko-Pekka LuukkonenBuffalo Sabres · MV90,8663,56
Leevi MeriläinenVancouver Canucks · MV90,9003,35
Kevin LankinenVancouver Canucks · MV80,8126,17
Ville HussoAnaheim Ducks · MV40,8863,09
Justus AnnunenNashville Predators · MV20,8464,00
Joonas KorpisaloNew York Rangers · MV0––

Kysymyksiä suomalaisista NHL:ssä

Montako suomalaista NHL:ssä pelaa?
Tällä kaudella NHL:ssä on 38 suomalaista pelaajaa: 31 kenttäpelaajaa ja 7 maalivahtia. Luku päivittyy, kun pelaajia siirtyy NHL:n ja farmisarjojen välillä.
Kuka suomalainen on tehnyt eniten pisteitä tällä kaudella?
Sebastian Aho johtaa suomalaisten pistepörssiä 18 pisteellä.
Missä NHL-joukkueessa on eniten suomalaisia?
Dallas Stars: 6 suomalaista pelaajaa.