HOCKEYORA
Boston Bruins · Goalie · #30

Michael Dipietro

Foto: Jfvoll, CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

Hold
Boston Bruins
Position
Målmand
Nummer
#30
Alder
27
Land
Canada

Michael Dipietro i sæsonen 2026/27

Efter 3 kampe og 3 starter i NHL 2026/27 står Michael Dipietro noteret for 2-1-0 for Boston Bruins. Han har reddet 80 af 85 skud, en redningsprocent på 94,1 %, og lukker 1,69 mål ind pr. 60 minutter, med 1 nulspil.

Han har startet 3 af holdets 11 kampe indtil nu. Bedste kamp: 28 redninger på 28 skud mod Nashville Predators den 22. oktober.

Boston Bruins har spillet 11 kampe og ligger nr. 2 i Eastern Conference med 8 sejre, 2 nederlag, 1 nederlag efter forlænget spilletid og 17 point.

I målet

Dipietro startede i målet i den seneste kortlagte kamp for Boston Bruins (22. oktober) og spillede 60:00.

Michael Dipietro: kamplog

De seneste kampe for Boston Bruins med Dipietro i målet: start eller indskiftning, redninger på skud og redningsprocent.
DatoModstanderResultatStartRedn./skudRedn.%
22. okt.mod Nashville PredatorsV 6–0Start28/28.1000
20. okt.@ Dallas StarsTO 2–3 OTSpillede ikke i målet
17. okt.@ Los Angeles KingsV 4–1Spillede ikke i målet
16. okt.@ Anaheim DucksV 4–2Start26/28.929
13. okt.@ San Jose SharksV 6–3Spillede ikke i målet
10. okt.mod Philadelphia FlyersV 5–1Spillede ikke i målet
8. okt.mod Utah MammothV 6–1Spillede ikke i målet
5. okt.mod Ottawa SenatorsT 1–4Spillede ikke i målet
3. okt.@ Minnesota WildT 1–4Start26/29.897
2. okt.@ Winnipeg JetsV 4–3 OTSpillede ikke i målet

Næste kamp

Boston Bruins tager imod San Jose Sharks på hjemmebane lørdag 24. oktober. Vores model giver Boston Bruins 57 % chance for at vinde, forlænget spilletid og straffeslag medregnet, med 3-2 som det mest sandsynlige resultat.

Profil

Michael Dipietro er en 27-årig målmand fra Canada, der bærer nummer 30 for Boston Bruins (NHL).

Michael Dipietro: spørgsmål og svar

Hvor mange kampe har Michael Dipietro startet i denne sæson?
3 af holdets 11 kampe i 2026/27, 3 kampe i alt og 2-1-0.
Hvad er Michael Dipietros redningsprocent?
94,1 % i 2026/27: 80 redninger på 85 skud og 1,69 mål imod pr. 60 minutter.
Hvornår spiller Michael Dipietro næste gang?
Boston Bruins tager imod San Jose Sharks lørdag 24. oktober; vores model giver Boston Bruins 57 % chance for sejr.
Hvilken position spiller Michael Dipietro?
Michael Dipietro er målmand med nummer 30 for Boston Bruins, 27 år, fra Canada.