HOCKEYORA
Florida Panthers · Defense · #6

Radko Gudas

Lag
Florida Panthers
Position
Back
Nummer
#6
Ålder
36
Land
Tjeckien

Radko Gudas säsongen 2026/27

Radko Gudas har spelat 7 matcher för Florida Panthers i NHL 2026/27 och väntar fortfarande på sin första poäng. I protokollen står han hittills med 6 utvisningsminuter. En backs arbete syns mindre i protokollen: istiden nedan säger mer om hans roll.

Florida Panthers har spelat 11 matcher och ligger på 9:e plats i Eastern Conference med 5 vinster, 4 förluster, 2 förluster efter förlängning och 12 poäng.

NHL den här säsongen

P
0
M
0
A
0
UTV
6
PPM
0
BPM
0
GWG
0
M
7

Radko Gudas: matchlogg

De senaste färdigspelade matcherna för Florida Panthers med Gudas mål, assist och poäng. – = ingen poäng i protokollet (protokollet listar bara målskyttar, assist och utvisningar).
DatumMotståndareResultatMAP
22 okt.@ Pittsburgh PenguinsF 0–4Inte uppställd
21 okt.@ Ottawa SenatorsF 1–5000
17 okt.mot Seattle KrakenV 8–3–––
15 okt.mot Vancouver CanucksV 3–2 OT–––
13 okt.@ Columbus Blue JacketsV 7–3–––
12 okt.@ Buffalo SabresF 3–5000
10 okt.mot Minnesota WildF 1–4–––
6 okt.@ Los Angeles KingsV 2–1–––
4 okt.@ Anaheim DucksÖF 2–3 OT–––
1 okt.@ San Jose SharksÖF 3–4 OT–––

Nästa match

Florida Panthers möter Chicago Blackhawks på bortaplan söndag 25 oktober. Vår modell ger Florida Panthers 53 % chans att vinna, förlängning och straffläggning inräknade, med 3–2 som troligaste resultat.

Det blir säsongens första möte mellan Florida Panthers och Chicago Blackhawks.

Profil

Radko Gudas är en 36-årig back från Tjeckien som bär nummer 6 i Florida Panthers (NHL).

Radko Gudas: frågor och svar

Hur många poäng har Radko Gudas den här säsongen?
Inga än: Radko Gudas har 7 matcher för Florida Panthers säsongen 2026/27 utan mål eller assist.
När spelar Radko Gudas nästa gång?
Florida Panthers möter Chicago Blackhawks söndag 25 oktober; vår modell ger Florida Panthers 53 % vinstchans.
Vilken position spelar Radko Gudas?
Radko Gudas är back med nummer 6 i Florida Panthers, 36 år, från Tjeckien.