Kent Johnson
Foto: Jenn G from Seattle, WA, CC BY-SA 2.0 · Wikimedia Commons
- Position
- Center
- Nummer
- #91
- Ålder
- 24
- Land
- Kanada
Kent Johnson säsongen 2026/27
Efter 8 matcher av NHL-säsongen 2026/27 har Kent Johnson gjort 4 mål och 1 assist, totalt 5 poäng för Columbus Blue Jackets. Det ger 0,63 poäng per match, delad tredje plats i lagets interna poängliga och delad 172:a plats bland 585 poänggörande spelare i NHL. Ingen i Columbus Blue Jackets har gjort fler mål än hans 4.
Bland målen finns 1 matchavgörande mål. Han har gjort poäng i 5 av sina 8 matcher. Han har 4 utvisningsminuter.
Columbus Blue Jackets har spelat 8 matcher och ligger på 16:e plats i Eastern Conference med 3 vinster, 5 förluster, 0 förluster efter förlängning och 6 poäng.
NHL den här säsongen
- P
- 5
- M
- 4
- A
- 1
- UTV
- 4
- PPM
- 0
- BPM
- 0
- GWG
- 1
- M
- 8
Formen just nu
Johnson håller jämn takt: 3 poäng (3 mål) i de 5 senaste matcherna för Columbus Blue Jackets, nära hans 0,63 per match för säsongen.
Kedja och roll
I den senaste kartlagda matchen för Columbus Blue Jackets (20 oktober) spelade Johnson i första kedjan som högerforward med Matthew Knies och Adam Fantilli. Kedjan delade 8:21 fem mot fem, och hans totala istid var 17:09.
I speciallagen ingick han i första powerplayformationen i den matchen.
Kedjorna läses ur NHL:s byteslistor: de forwards och backar som delat mest istid fem mot fem bildar en enhet.
Kent Johnson: matchlogg
| Datum | Motståndare | Resultat | M | A | P |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 okt. | mot Toronto Maple Leafs | F 2–6 | 0 | 0 | 0 |
| 18 okt. | @ Minnesota Wild | F 1–2 | – | – | – |
| 17 okt. | mot New York Rangers | V 1–0 OT | 1 | 0 | 1 |
| 13 okt. | mot Florida Panthers | F 3–7 | 1 | 0 | 1 |
| 10 okt. | @ St. Louis Blues | F 3–5 | 1 | 0 | 1 |
| 9 okt. | mot Pittsburgh Penguins | V 3–2 SO | – | – | – |
| 3 okt. | mot Utah Mammoth | F 1–4 | 1 | 0 | 1 |
| 1 okt. | mot Buffalo Sabres | V 6–3 | 0 | 1 | 1 |
Nästa match
Columbus Blue Jackets tar emot Vegas Golden Knights på hemmaplan lördag 24 oktober. Vår modell ger Columbus Blue Jackets 46 % chans att vinna, förlängning och straffläggning inräknade, med 2–3 som troligaste resultat.
I vår lista över målskyttar till den matchen är Johnson den troligaste målskytten i Columbus Blue Jackets med 28 % (förlängning inräknad). Det blir säsongens första möte mellan Columbus Blue Jackets och Vegas Golden Knights.
Profil
Kent Johnson är en 24-årig center från Kanada som bär nummer 91 i Columbus Blue Jackets (NHL).
Kent Johnson: frågor och svar
- Hur många poäng har Kent Johnson den här säsongen?
- 5 poäng i NHL 2026/27: 4 mål och 1 assist på 8 matcher för Columbus Blue Jackets. Det är delad tredje plats i laget.
- Hur många mål har Kent Johnson gjort säsongen 2026/27?
- 4 mål på 8 matcher, och 1 matchavgörande.
- Vilka spelar Kent Johnson med?
- I den senaste kartlagda matchen för Columbus Blue Jackets (20 oktober) spelade han i första kedjan med Matthew Knies och Adam Fantilli, och i första powerplayformationen.
- När spelar Kent Johnson nästa gång?
- Columbus Blue Jackets tar emot Vegas Golden Knights lördag 24 oktober; vår modell ger Columbus Blue Jackets 46 % vinstchans.
- Vilken position spelar Kent Johnson?
- Kent Johnson är center med nummer 91 i Columbus Blue Jackets, 24 år, från Kanada.