Denton Mateychuk
- Position
- Back
- Nummer
- #5
- Ålder
- 22
- Land
- Kanada
Denton Mateychuk säsongen 2026/27
Efter 8 matcher av NHL-säsongen 2026/27 har Denton Mateychuk gjort 1 mål och 1 assist, totalt 2 poäng för Columbus Blue Jackets. Det ger 0,25 poäng per match, delad 10:e plats i lagets interna poängliga och delad 384:e plats bland 585 poänggörande spelare i NHL.
Han har gjort poäng i 2 av sina 8 matcher. Han har 6 utvisningsminuter.
Columbus Blue Jackets har spelat 8 matcher och ligger på 16:e plats i Eastern Conference med 3 vinster, 5 förluster, 0 förluster efter förlängning och 6 poäng.
NHL den här säsongen
- P
- 2
- M
- 1
- A
- 1
- UTV
- 6
- PPM
- 0
- BPM
- 0
- GWG
- 0
- M
- 8
Formen just nu
Mateychuk håller jämn takt: 1 poäng (1 mål) i de 5 senaste matcherna för Columbus Blue Jackets, nära hans 0,25 per match för säsongen. Han har gått 3 matcher i rad utan poäng.
Kedja och roll
I den senaste kartlagda matchen för Columbus Blue Jackets (20 oktober) spelade Mateychuk i första backparet tillsammans med Zach Werenski. Paret delade 3:28 fem mot fem, och hans totala istid var 20:25.
I speciallagen ingick han i andra powerplayformationen och andra boxplayformationen i den matchen.
Kedjorna läses ur NHL:s byteslistor: de forwards och backar som delat mest istid fem mot fem bildar en enhet.
Denton Mateychuk: matchlogg
| Datum | Motståndare | Resultat | M | A | P |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 okt. | mot Toronto Maple Leafs | F 2–6 | 0 | 0 | 0 |
| 18 okt. | @ Minnesota Wild | F 1–2 | 0 | 0 | 0 |
| 17 okt. | mot New York Rangers | V 1–0 OT | – | – | – |
| 13 okt. | mot Florida Panthers | F 3–7 | 1 | 0 | 1 |
| 10 okt. | @ St. Louis Blues | F 3–5 | – | – | – |
| 9 okt. | mot Pittsburgh Penguins | V 3–2 SO | – | – | – |
| 3 okt. | mot Utah Mammoth | F 1–4 | 0 | 0 | 0 |
| 1 okt. | mot Buffalo Sabres | V 6–3 | 0 | 1 | 1 |
Nästa match
Columbus Blue Jackets tar emot Vegas Golden Knights på hemmaplan lördag 24 oktober. Vår modell ger Columbus Blue Jackets 46 % chans att vinna, förlängning och straffläggning inräknade, med 2–3 som troligaste resultat.
Det blir säsongens första möte mellan Columbus Blue Jackets och Vegas Golden Knights.
Profil
Denton Mateychuk är en 22-årig back från Kanada som bär nummer 5 i Columbus Blue Jackets (NHL).
Denton Mateychuk: frågor och svar
- Hur många poäng har Denton Mateychuk den här säsongen?
- 2 poäng i NHL 2026/27: 1 mål och 1 assist på 8 matcher för Columbus Blue Jackets. Det är delad 10:e plats i laget.
- Hur många mål har Denton Mateychuk gjort säsongen 2026/27?
- 1 mål på 8 matcher.
- Vilka spelar Denton Mateychuk med?
- I den senaste kartlagda matchen för Columbus Blue Jackets (20 oktober) spelade han i första backparet med Zach Werenski, och i andra powerplayformationen.
- När spelar Denton Mateychuk nästa gång?
- Columbus Blue Jackets tar emot Vegas Golden Knights lördag 24 oktober; vår modell ger Columbus Blue Jackets 46 % vinstchans.
- Vilken position spelar Denton Mateychuk?
- Denton Mateychuk är back med nummer 5 i Columbus Blue Jackets, 22 år, från Kanada.