Arttu Hyry
- Lag
- Dallas Stars
- Position
- Ytterforward
- Nummer
- #25
- Ålder
- 25
- Land
- Finland
Arttu Hyry säsongen 2026/27
Arttu Hyry har 3 poäng (3 mål och 0 assist) på 10 matcher för Dallas Stars i NHL säsongen 2026/27. Det blir 0,30 poäng per match, delad 7:e plats i lagets interna poängliga och delad 313:e plats bland 588 poänggörande spelare i NHL. Med 3 mål är han delad tredje i lagets interna skytteliga.
Bland målen finns 1 boxplaymål. Han har gjort poäng i 2 av sina 10 matcher, varav 1 med minst två poäng. Bästa matchen hittills: 2 poäng (2+0) mot Chicago Blackhawks den 17 oktober. Han har 7 utvisningsminuter.
Som lag står Dallas Stars på 6-3-1 efter 10 matcher, på 6:e plats i Western Conference med 13 poäng.
NHL den här säsongen
- P
- 3
- M
- 3
- A
- 0
- UTV
- 7
- PPM
- 0
- BPM
- 1
- GWG
- 0
- M
- 10
Formen just nu
Hyry är på gång: 3 poäng (3 mål) i lagets senaste 5 matcher, 0,60 per match mot 0,30 över hela säsongen.
Kedja och roll
Hyry gick i tredje kedjan, som högerforward, med Jamie Benn och Justin Hryckowian i den senaste kartlagda matchen för Dallas Stars (22 oktober): 7:32 tillsammans fem mot fem och 16:11 istid för honom. Han har haft den platsen i 2 av de 2 kartlagda matcher han spelat, med i snitt 14:06 istid.
I speciallagen ingick han i andra boxplayformationen i den matchen.
Kedjorna läses ur NHL:s byteslistor: de forwards och backar som delat mest istid fem mot fem bildar en enhet.
Arttu Hyry: matchlogg
| Datum | Motståndare | Resultat | M | A | P |
|---|---|---|---|---|---|
| 22 okt. | mot Winnipeg Jets | V 3–2 OT | 0 | 0 | 0 |
| 20 okt. | mot Boston Bruins | V 3–2 OT | – | – | – |
| 17 okt. | @ Chicago Blackhawks | V 4–0 | 2 | 0 | 2 |
| 14 okt. | @ Colorado Avalanche | V 3–2 SO | 1 | 0 | 1 |
| 13 okt. | mot Colorado Avalanche | F 2–3 | – | – | – |
| 10 okt. | @ Pittsburgh Penguins | ÖF 1–2 SO | – | – | – |
| 8 okt. | @ Buffalo Sabres | V 4–0 | – | – | – |
| 5 okt. | mot San Jose Sharks | V 5–0 | – | – | – |
| 3 okt. | @ Nashville Predators | F 1–2 | 0 | 0 | 0 |
| 2 okt. | mot St. Louis Blues | F 0–4 | 0 | 0 | 0 |
Nästa match
Dallas Stars tar emot New York Islanders på hemmaplan söndag 25 oktober. Vår modell ger Dallas Stars 56 % chans att vinna, förlängning och straffläggning inräknade, med 3–2 som troligaste resultat.
I vår lista över målskyttar till den matchen är Hyry den 3:e troligaste målskytten i Dallas Stars med 20 % (förlängning inräknad). Det blir säsongens första möte mellan Dallas Stars och New York Islanders.
Profil
Arttu Hyry är en 25-årig ytterforward från Finland som bär nummer 25 i Dallas Stars (NHL).
Arttu Hyry: frågor och svar
- Hur många poäng har Arttu Hyry den här säsongen?
- 3 poäng i NHL 2026/27: 3 mål och 0 assist på 10 matcher för Dallas Stars. Det är delad 7:e plats i laget.
- Hur många mål har Arttu Hyry gjort säsongen 2026/27?
- 3 mål på 10 matcher.
- Vilka spelar Arttu Hyry med?
- I den senaste kartlagda matchen för Dallas Stars (22 oktober) spelade han i tredje kedjan med Jamie Benn och Justin Hryckowian.
- När spelar Arttu Hyry nästa gång?
- Dallas Stars tar emot New York Islanders söndag 25 oktober; vår modell ger Dallas Stars 56 % vinstchans.
- Vilken position spelar Arttu Hyry?
- Arttu Hyry är ytterforward med nummer 25 i Dallas Stars, 25 år, från Finland.