Alexandre Carrier
Foto: TheAHL, CC BY 2.0 · Wikimedia Commons
- Position
- Back
- Nummer
- #45
- Ålder
- 30
- Land
- Kanada
Alexandre Carrier säsongen 2026/27
Alexandre Carrier har 4 poäng (1 mål och 3 assist) på 9 matcher för Montreal Canadiens i NHL säsongen 2026/27. Det blir 0,44 poäng per match, delad 7:e plats i lagets interna poängliga och delad 242:a plats bland 585 poänggörande spelare i NHL.
Bland målen finns 1 matchavgörande mål. Han har gjort poäng i 2 av sina 9 matcher, varav 2 med minst två poäng. Bästa matchen hittills: 2 poäng (1+1) mot Toronto Maple Leafs den 29 september. Han har 6 utvisningsminuter.
Som lag står Montreal Canadiens på 4-3-2 efter 9 matcher, på 12:e plats i Eastern Conference med 10 poäng.
NHL den här säsongen
- P
- 4
- M
- 1
- A
- 3
- UTV
- 6
- PPM
- 0
- BPM
- 0
- GWG
- 1
- M
- 9
Formen just nu
Formen följer säsongen: 2 poäng i lagets senaste 5 matcher, 0,40 per match mot 0,44 totalt.
Kedja och roll
I den senaste kartlagda matchen för Montreal Canadiens (20 oktober) spelade Carrier i andra backparet tillsammans med Kaiden Guhle. Paret delade 15:50 fem mot fem, och hans totala istid var 22:13.
I speciallagen ingick han i första boxplayformationen i den matchen.
Kedjorna läses ur NHL:s byteslistor: de forwards och backar som delat mest istid fem mot fem bildar en enhet.
Alexandre Carrier: matchlogg
| Datum | Motståndare | Resultat | M | A | P |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 okt. | mot San Jose Sharks | ÖF 3–4 OT | 0 | 0 | 0 |
| 17 okt. | mot Buffalo Sabres | V 4–3 OT | 0 | 2 | 2 |
| 14 okt. | @ Washington Capitals | F 4–5 | 0 | 0 | 0 |
| 13 okt. | mot Buffalo Sabres | V 4–3 SO | – | – | – |
| 10 okt. | mot Detroit Red Wings | V 1–0 SO | – | – | – |
| 8 okt. | mot Nashville Predators | F 2–5 | – | – | – |
| 6 okt. | mot Carolina Hurricanes | F 4–6 | 0 | 0 | 0 |
| 3 okt. | @ Pittsburgh Penguins | ÖF 5–6 OT | – | – | – |
| 29 sep. | @ Toronto Maple Leafs | V 3–2 | 1 | 1 | 2 |
Nästa match
Montreal Canadiens möter Chicago Blackhawks på bortaplan fredag 23 oktober. Vår modell ger Montreal Canadiens 55 % chans att vinna, förlängning och straffläggning inräknade, med 3–2 som troligaste resultat.
Det blir säsongens första möte mellan Montreal Canadiens och Chicago Blackhawks.
Profil
Alexandre Carrier är en 30-årig back från Kanada som bär nummer 45 i Montreal Canadiens (NHL).
Alexandre Carrier: frågor och svar
- Hur många poäng har Alexandre Carrier den här säsongen?
- 4 poäng i NHL 2026/27: 1 mål och 3 assist på 9 matcher för Montreal Canadiens. Det är delad 7:e plats i laget.
- Hur många mål har Alexandre Carrier gjort säsongen 2026/27?
- 1 mål på 9 matcher, och 1 matchavgörande.
- Vilka spelar Alexandre Carrier med?
- I den senaste kartlagda matchen för Montreal Canadiens (20 oktober) spelade han i andra backparet med Kaiden Guhle.
- När spelar Alexandre Carrier nästa gång?
- Montreal Canadiens möter Chicago Blackhawks fredag 23 oktober; vår modell ger Montreal Canadiens 55 % vinstchans.
- Vilken position spelar Alexandre Carrier?
- Alexandre Carrier är back med nummer 45 i Montreal Canadiens, 30 år, från Kanada.