HOCKEYORA
FinlandLiiga

PelicansSpeltips, spelschema och resultat

Liiga12:eFacit6–6–1

Pelicans ligger 12:e i tabellen i Liiga (Finland) med 19 poäng på 13 matcher (facit 6–6–1: vinster, förluster under ordinarie tid, förluster efter förlängning). Laget har vunnit 2 av de senaste 5 matcherna. Senaste matchen: 3–1 mot HPK den 20 okt.. Nästa match: Tappara den 24 okt., där vår modell ger Pelicans 49 % chans att vinna.

Tabelläge

Liiga

#LagMVFÖF+/-PForm
12Pelicans13661019
  • Slutspel
  • Form: senaste fem, nyaste först

Kommande matcher

Trupp och säsongens poäng

SpelareMPMAUTVPPMBPMGWG
A. Dudas88536201
B. Stapley87166001
O. Myklukha67340100
G. Fortier66334200
R. Karvinen76334101
L. Hawel45052000
S. Hamalainen65054000
A. Kettunen44312010
C. Forsberg54134000
J. Kumpula34220001
M. Jordan34220001
M. Nutivaara54227000
O. Batna730314000
C. Lerby42114000
H. Falk42028000
J. Olkinuora22022000
O. Lind22020000
A. Pohjalainen21102000
J. Johannesen21102000
M. Kousa21102001
M. Vaananen11010000
E. Luhanka20004000
E. Teutari20004000
H. Hakkila10002000
O. Kayhko20004000

Säsongens totaler från matchprotokollen i 13 matcher i vår data: mål, assist och utvisningar som de registrerades.

Senaste resultaten