HOCKEYORA
FinlandLiiga

JYPSpeltips, spelschema och resultat

Liiga7:eFacit9–3–1

JYP ligger 7:e i tabellen i Liiga (Finland) med 27 poäng på 13 matcher (facit 9–3–1: vinster, förluster under ordinarie tid, förluster efter förlängning). Laget har vunnit 3 av de senaste 5 matcherna. Senaste matchen: 3–2 mot HPK den 22 okt.. Nästa match: Ässät den 24 okt., där vår modell ger JYP 59 % chans att vinna.

Tabelläge

Liiga

#LagMVFÖF+/-PForm
7JYP13931+627
  • Slutspel
  • Form: senaste fem, nyaste först

Kommande matcher

Trupp och säsongens poäng

SpelareMPMAUTVPPMBPMGWG
A. True9133104010
R. Newkirk711476101
J. Lassila9104610101
D. Torgersson69364100
T. Bourque993612000
J. Arola88172000
S. Huovila58170000
V. Ojantakanen68440200
A. Vidgren1074310001
H. Pesonen67252100
L. Tukiainen45410202
S. Vatanen75144100
E. Peltola64314001
M. Setkov43034000
A. Costmar11100001
A. Ohtamaa11102001
O. Makinen21012000
O. Vuontisvaara11012000
R. Jokinen21012000
J. Korjus20004000
O. Setanen10002000
V. Liikonen300012000

Säsongens totaler från matchprotokollen i 13 matcher i vår data: mål, assist och utvisningar som de registrerades.

Senaste resultaten