HOCKEYORA
Detroit Red Wings · Center · #29

Nate Danielson

Hold
Detroit Red Wings
Position
Center
Nummer
#29
Alder
22
Land
Canada

Nate Danielson i sæsonen 2026/27

Efter 8 kampe af NHL-sæsonen 2026/27 har Nate Danielson scoret 0 mål og lavet 2 assists, i alt 2 point for Detroit Red Wings. Det giver 0,25 point pr. kamp, delt nr. 12 på holdets interne pointliste og delt nr. 384 blandt de 585 spillere i NHL med point.

Han har fået point i 2 af sine 8 kampe. Han har 2 udvisningsminutter.

Detroit Red Wings har spillet 10 kampe og ligger nr. 10 i Eastern Conference med 4 sejre, 3 nederlag, 3 nederlag efter forlænget spilletid og 11 point.

NHL denne sæson

P
2
M
0
A
2
UM
2
PPM
0
UTM
0
AM
0
K
8

Formen lige nu

Danielson holder et stabilt tempo: 1 point (0 mål) i de seneste 5 kampe for Detroit Red Wings, tæt på hans 0,25 pr. kamp for sæsonen.

Kæde og rolle

I den seneste kortlagte kamp for Detroit Red Wings (22. oktober) spillede Danielson på fjerde kæde som center med Carter Mazur og Keegan Kolesar. Kæden delte 7:36 fem mod fem, og hans samlede istid var 10:15.

Han var ikke med i nogen powerplay- eller undertalsformation i den kamp.

Kæderne læses ud fra NHL’s skiftoversigter: de angribere og backer, der har delt mest istid fem mod fem, udgør en enhed.

Nate Danielson: kamplog

De seneste færdigspillede kampe for Detroit Red Wings med Danielsons mål, assists og point. – = intet point på kamprapporten (den viser kun målscorere, assists og udvisninger).
DatoModstanderResultatMAP
22. okt.@ Vancouver CanucksV 5–2000
20. okt.@ Seattle KrakenTO 3–4 SO–––
17. okt.mod San Jose SharksV 4–3 SO–––
15. okt.mod Philadelphia FlyersV 2–1011
13. okt.mod New Jersey DevilsTO 4–5 OT–––
10. okt.@ Montreal CanadiensTO 0–1 SO–––
9. okt.mod Seattle KrakenT 3–6–––
6. okt.mod Ottawa SenatorsV 5–3011
4. okt.mod Winnipeg JetsT 2–3–––
2. okt.mod New York RangersT 0–2000

Næste kamp

Detroit Red Wings møder Calgary Flames på udebane lørdag 24. oktober. Vores model giver Detroit Red Wings 55 % chance for at vinde, forlænget spilletid og straffeslag medregnet, med 3-2 som det mest sandsynlige resultat.

Det bliver sæsonens første møde mellem Detroit Red Wings og Calgary Flames.

Profil

Nate Danielson er en 22-årig center fra Canada, der bærer nummer 29 for Detroit Red Wings (NHL).

Nate Danielson: spørgsmål og svar

Hvor mange point har Nate Danielson i denne sæson?
2 point i NHL 2026/27: 0 mål og 2 assists i 8 kampe for Detroit Red Wings. Det er delt nr. 12 på holdet.
Hvem spiller Nate Danielson sammen med?
I den seneste kortlagte kamp for Detroit Red Wings (22. oktober) spillede han på fjerde kæde med Carter Mazur og Keegan Kolesar.
Hvornår spiller Nate Danielson næste gang?
Detroit Red Wings møder Calgary Flames lørdag 24. oktober; vores model giver Detroit Red Wings 55 % chance for sejr.
Hvilken position spiller Nate Danielson?
Nate Danielson er center med nummer 29 for Detroit Red Wings, 22 år, fra Canada.