HOCKEYORA
Carolina Hurricanes · Center · #22

Logan Stankoven

Hold
Carolina Hurricanes
Position
Center
Nummer
#22
Alder
23
Land
Canada

Logan Stankoven i sæsonen 2026/27

Logan Stankoven har 10 point (7 mål og 3 assists) i 12 kampe for Carolina Hurricanes i NHL-sæsonen 2026/27. Det er 0,83 point pr. kamp, delt nr. 3 på holdets interne pointliste og delt nr. 40 blandt de 585 spillere i NHL med point. Hans 7 mål deler holdets topscorerplads.

Blandt målene er 1 i powerplay og 1 i undertal. Han har fået point i 6 af sine 12 kampe, heraf 2 med mindst to point. Bedste kamp indtil nu: 3 point (3+0) mod Vancouver Canucks den 8. oktober. Han har 2 udvisningsminutter.

Som hold står Carolina Hurricanes på 8-2-2 efter 12 kampe, nr. 1 i Eastern Conference med 18 point.

NHL denne sæson

P
10
M
7
A
3
UM
2
PPM
1
UTM
1
AM
0
K
12

Formen lige nu

Formen følger sæsonen: 9 point i holdets seneste 10 kampe, 0,90 pr. kamp mod 0,83 i alt. Alene i de seneste fem kampe har han 5 point. Han har fået point i hver af holdets seneste 2 kampe.

Kæde og rolle

Stankoven stod på anden kæde, som center, med Nikolaj Ehlers og Jackson Blake i den seneste kortlagte kamp for Carolina Hurricanes (22. oktober): 11:11 sammen fem mod fem og 18:13 istid til ham.

I specialsituationerne var han med i anden powerplay-formation i den kamp.

Kæderne læses ud fra NHL’s skiftoversigter: de angribere og backer, der har delt mest istid fem mod fem, udgør en enhed.

Logan Stankoven: kamplog

De seneste færdigspillede kampe for Carolina Hurricanes med Stankovens mål, assists og point. – = intet point på kamprapporten (den viser kun målscorere, assists og udvisninger).
DatoModstanderResultatMAP
22. okt.@ Edmonton OilersTO 5–6 SO101
20. okt.@ Vancouver CanucksV 6–3213
18. okt.@ Calgary FlamesT 2–3–––
17. okt.@ Winnipeg JetsV 3–2011
13. okt.mod Washington CapitalsV 4–2–––
11. okt.@ Philadelphia FlyersV 4–1–––
10. okt.@ Chicago BlackhawksV 5–2011
8. okt.mod Vancouver CanucksV 7–2303
6. okt.@ Montreal CanadiensV 6–4000
3. okt.@ Philadelphia FlyersV 3–2 OT–––

Næste kamp

Carolina Hurricanes møder St. Louis Blues på udebane lørdag 24. oktober. Vores model giver Carolina Hurricanes 58 % chance for at vinde, forlænget spilletid og straffeslag medregnet, med 3-2 som det mest sandsynlige resultat.

På vores liste over målscorere til den kamp er Stankoven den mest sandsynlige målscorer for Carolina Hurricanes med 29 % (forlænget spilletid medregnet). Det bliver sæsonens første møde mellem Carolina Hurricanes og St. Louis Blues.

Profil

Logan Stankoven er en 23-årig center fra Canada, der bærer nummer 22 for Carolina Hurricanes (NHL).

Logan Stankoven: spørgsmål og svar

Hvor mange point har Logan Stankoven i denne sæson?
10 point i NHL 2026/27: 7 mål og 3 assists i 12 kampe for Carolina Hurricanes. Det er delt nr. 3 på holdet.
Hvor mange mål har Logan Stankoven scoret i 2026/27?
7 mål i 12 kampe, heraf 1 i powerplay.
Hvem spiller Logan Stankoven sammen med?
I den seneste kortlagte kamp for Carolina Hurricanes (22. oktober) spillede han på anden kæde med Nikolaj Ehlers og Jackson Blake, og i anden powerplay-formation.
Hvornår spiller Logan Stankoven næste gang?
Carolina Hurricanes møder St. Louis Blues lørdag 24. oktober; vores model giver Carolina Hurricanes 58 % chance for sejr.
Hvilken position spiller Logan Stankoven?
Logan Stankoven er center med nummer 22 for Carolina Hurricanes, 23 år, fra Canada.