Casey Cizikas
- Position
- Center
- Nummer
- #53
- Alder
- 35
- Land
- Canada
Casey Cizikas i sæsonen 2026/27
Efter 10 kampe af NHL-sæsonen 2026/27 har Casey Cizikas scoret 1 mål og lavet 1 assist, i alt 2 point for New York Islanders. Det giver 0,20 point pr. kamp, delt nr. 14 på holdets interne pointliste og delt nr. 384 blandt de 585 spillere i NHL med point.
Blandt målene er 1 i undertal. Han har fået point i 1 af sine 10 kampe, heraf 1 med mindst to point. Den 3. oktober mod New Jersey Devils spillede han sin største kamp: 1 mål og 1 assist. Han har 2 udvisningsminutter.
New York Islanders har spillet 10 kampe og ligger nr. 8 i Eastern Conference med 5 sejre, 3 nederlag, 2 nederlag efter forlænget spilletid og 12 point.
NHL denne sæson
- P
- 2
- M
- 1
- A
- 1
- UM
- 2
- PPM
- 0
- UTM
- 1
- AM
- 0
- K
- 10
Formen lige nu
Pointene er kommet sjældnere på det seneste: 0 i holdets seneste 5 kampe (0,00 pr. kamp), under sæsonsnittet på 0,20. Han har spillet 8 kampe i træk uden point.
Kæde og rolle
I den seneste kortlagte kamp for New York Islanders (22. oktober) spillede Cizikas på fjerde kæde som center med Kyle MacLean og Mitchell Chaffee. Kæden delte 7:00 fem mod fem, og hans samlede istid var 10:32.
Han var ikke med i nogen powerplay- eller undertalsformation i den kamp.
Kæderne læses ud fra NHL’s skiftoversigter: de angribere og backer, der har delt mest istid fem mod fem, udgør en enhed.
Casey Cizikas: kamplog
| Dato | Modstander | Resultat | M | A | P |
|---|---|---|---|---|---|
| 22. okt. | mod Los Angeles Kings | TO 2–3 OT | 0 | 0 | 0 |
| 20. okt. | mod Anaheim Ducks | V 3–2 | – | – | – |
| 17. okt. | @ Toronto Maple Leafs | V 4–1 | – | – | – |
| 15. okt. | @ Ottawa Senators | TO 1–2 SO | – | – | – |
| 13. okt. | mod Vancouver Canucks | V 3–2 | – | – | – |
| 10. okt. | mod Tampa Bay Lightning | T 3–5 | – | – | – |
| 8. okt. | mod Chicago Blackhawks | V 4–1 | – | – | – |
| 6. okt. | @ New York Rangers | T 2–5 | 0 | 0 | 0 |
| 3. okt. | mod New Jersey Devils | V 6–0 | 1 | 1 | 2 |
| 30. sep. | @ Toronto Maple Leafs | T 1–2 | – | – | – |
Næste kamp
New York Islanders møder Dallas Stars på udebane søndag 25. oktober. Vores model giver New York Islanders 44 % chance for at vinde, forlænget spilletid og straffeslag medregnet, med 2-3 som det mest sandsynlige resultat.
Det bliver sæsonens første møde mellem New York Islanders og Dallas Stars.
Profil
Casey Cizikas er en 35-årig center fra Canada, der bærer nummer 53 for New York Islanders (NHL).
Casey Cizikas: spørgsmål og svar
- Hvor mange point har Casey Cizikas i denne sæson?
- 2 point i NHL 2026/27: 1 mål og 1 assist i 10 kampe for New York Islanders. Det er delt nr. 14 på holdet.
- Hvor mange mål har Casey Cizikas scoret i 2026/27?
- 1 mål i 10 kampe.
- Hvem spiller Casey Cizikas sammen med?
- I den seneste kortlagte kamp for New York Islanders (22. oktober) spillede han på fjerde kæde med Kyle MacLean og Mitchell Chaffee.
- Hvornår spiller Casey Cizikas næste gang?
- New York Islanders møder Dallas Stars søndag 25. oktober; vores model giver New York Islanders 44 % chance for sejr.
- Hvilken position spiller Casey Cizikas?
- Casey Cizikas er center med nummer 53 for New York Islanders, 35 år, fra Canada.